Pamatinformācija

 

Pamatinformācija

Vēsture
Ūdens motociklu sacensības Latvija notiek jau otro gadu desmitu, taču tas joprojām ir jauns un mazpazīstams sporta veids.

Pamatdoma
Sacensību princips ir gaužām vienkāršs - visi dalībnieki ieņem savas pozīcijas vienā līnijā un pēc starta signāla (karoga vai luksofora) dodas trasē. Uzvar tas, kurš pēc vairākiem nobrauktiem apļiem pirmais sasniedz finiša līniju.

Moči
Ir divu veidu ūdens motocikli - Sēdošais jeb Runabout Stāvošais jeb SKI

Tie abi ir stipri atšķirīgi un nekonkurē savā starpā. Trasē tie vienmēr dodas atsevišķi, katrā klasē ir savs čempions. Nekādā veidā nevar izcelt kāda pārākumu, abas motociklu klases ir vienlīdz varenas gan no sportiskā, gan no tehniskā viedokļa.

 

Starts
Starts visbiežāk tiek dots no krasta vietā, kur dziļums ir aptuveni līdz viduklim. SKI ūdens motocikliem starta procedūra ir vieglāka un līdz ar to raitāka. Sēdošajiem (runabout) mocīšiem startā nepieciešami divi palīgi, kuri tur motociklu. Pēc tiesnešu signāla visi dalībnieki iedarbina savus motociklus, kad arī sākas darbiņš abiem turētājiem, kuriem jānodrošina, lai motocikls paliktu uz vietas un sportists nesaņemtu falšstartu. Kad karogs tiek nolaists, visiem gāze grīdā un prom uz pirmo boju. Starts ir pati aizraujošākā, bīstamākā un svarīgākā sacensību sastāvdaļa. Starta brīdī visi motocikli atrodas viens otram blakus un tie lielā barā pilnā ātrumā dodas uz pirmo nozīmēto boju, pēc kuras trase jau sašaurinās un katram jāieņem sava vieta. Ja vien braucējs nav izrāvies vadībā, startā kaut ko redzēt ir ļoti sarežģīti, jo visu laiku traucē priekšā braucošā šļakatas.

Trase
Trase ir izveidota no sarkanām, dzeltenām un dažām baltām bojām (parasti pie finiša). Sarkanās bojas vienmēr jāatstāj sev kreisajā pusē, dzeltenās paliek no braucēja pa labi. Trase ir zigzagots aplis. Vienā punktā tā sadalās divos ceļos - īsajā un garajā. Īsais parasti ir līkumotāks un asāks, savukārt garais līdzenāks un taisnāks. Trase tiek veidota tā, lai abu ceļu izbraukšana patērētu vienādu laika daudzumu. Tas nepieciešams, lai atvieglotu apdzīšanas iespējas. Pārējā trases daļā to izdarīt ir ļoti grūti, bet katram no braucējiem izvēloties savu ceļu, tie viens otru neaizkavē un uzvar meistarīgākais. Skatītājiem pati interesantākā vieta ir tur, kur abi ceļi satiekās. Te braucēji bieži atkal nonāk ļoti cieši viens otram blakus.

Frīstails (Freestyle)
Brīva savu iemaņu demonstrēšana uz ūdens motocikla. Piedalīties var ikviens, motocikliem nav nekādu ierobežojumu. Uzvarētāju nosaka sacensību vietā izvēlēta žūrija.
Latvijā pagaidām vēl neapgūta disciplīna, taču neapšaubāmi, ka visskatāmākā, ekstrēmākā un modernākā!

Treniņi
Lai piedalītos sacensībās, nepieciešams pirms tam trenēties. Ja tu jau 5 gadus braukā ar ūdensmoci, tad tas vēl nenozīmē, ka vari atbraukt un uzvarēt visus sacensībās. Braukāties ar moci un braukt pa trasi ir divas dažādas lietas. Tāpēc pirms došanās uz sacensībām noteikti jāizmēģina spēki braukšanā starp bojām.

Labam treniņam nepieciešami vismaz divi braucēji un piecas bojas. Ja braucēji ir vairāk, tad vajadzētu 7-8 bojas. Rīgas apkārtnē iespēju piekļūt ūdenim paliek aizvien mazāk, taču joprojām iespējams trenēties gan Baltezerā, gan Ķīšezerā.

Nedrīkst arī aizmirst par fizisko sagatavotību, lai mocīti vispār varētu trasē savaldīt. Ziemā trenažieru zālītē pavadītās stundas lieti noderēs, sevišķi jau braucienu beigās.

Auto
Ūdens motocikli ir jānogādā līdz ūdenim. Uz sacensībām var doties arī ar pirmo golfiņu, jo organizatori parūpēsies, lai visi moči tiek līdz ūdenim un pēc tam no tā ārā. Taču citkārt Latvijā būs grūti atrast vietas, kur ērti ielaist savu piekabi ūdenī, lai neiestigtu. Tādos gadījumos ir labi, ja kompānijā ir vismaz kāds ar labu apvidus auto, lai arī gadās, ka arī tas iestieg un talkā jāņem traktors. SKI tipa močiem gan ir vieglāk, jo trijatā to var nogādāt līdz ūdenim uz rokam. Stāvošais mocis var iztikt arī bez piekabes, ja vien auto ir gana liels, lai tur savietotu visu ekipējumu, benzīna kannas un moci.

Tēriņi
Braukt ar ūdensmoci nav tas lētākais prieciņš, un vislielākās izmaksas paredzamas tieši sākumā. Papildus vēl jāiegādājas drošības epikējums. Bet izmaksas vienām sacensībām Latvijā ir aptuveni 100 - 150 EUR. Tā ir summa, kuru sastāda dalības maksa, izdevumi par benzīnu un ceļu.

Dzimums
Dāmas var braukt atsevišķi Dāmu klasē vai pievienoties vīru klases braucieniem.

Vīriem šajā ziņā izvēle mazāka viņiem Dāmu klasē dalība liegta.

 

Vecums
Jābūt vismaz 8 gadus vecam, lai piedalītos sacensībās, taču līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai tas izdarāms tikai ar vecāku piekrišanu. Junioriem tiek organizētai atsevišķi braucieni. Ir divas junioru klases- 8-12 gadus veci un 13-15 gadus veci juniori.

Drošība
Piedalīšanās sacensībās saistīta ar zināmu risku dzīvībai un veselībai, un tas katram dalībniekam ir jāapzinās. Sacensību rīkotāji neuzņemas atbildību par sacensību dalībnieku drošību. Protams, sacensībās tiek darīts viss, lai tās būtu maksimāli drošas, sacensību vietā ir gan glābēju komanda, gan neatliekamās medicīniskās palīdzības sniedzēji. Sacensību dalībnieku dzīvība tiek apdrošināta.

Pirms starta
Lai piedalītos jāuzrāda personu apliecinošs dokuments (vadītāja apliecība, pase, vecāku pase). Veiktās veselības apdrošināšanas dokuments. Nekādi dokumenti saistībā ar ūdens motociklu un to vadītprasmi nav jāuzrāda, licenci iegādājas īsi pirms sacensībām.

 

 

 

Piedalīties var ikviens, kuram ir ūdens motocikls un nepieciešamais ekipējums. Potenciālajiem dalībniekiem varam palīdzēt sarīkot treniņus un dot nepieciešamos padomus. Informāciju var meklēt ūdens motociklu veikalos, kā arī apskatīt sadaļu ”Par mums”, kur norādīta nepieciešamā kontaktinformācija.

 

 

Pievienot komentāru

 
Atlikuši simboli:

Udensmocis.lv ziņas

 
Izmaiņas Baltijas ūdensmotociklu sporta...
18.08.2020
Baltijas čempionātam ūdensmotocikliem 3...
13.08.2020
Baltijas ūdensmotociklu čempionāta II posms...
04.08.2020

Nedēļas video

 

Mūsu atbalstītāji

 
 
 

Reklāma

 
 

www.udensmocis.lv administrē Latvijas Ūdensmoticklu sporta asociācija udensmocis.lv@gmail.com

Ja Tev ir jautājumi, priekšlikumi vai vēlēšanās piedalīties ūdens motociklu sacensībās, raksti vai zvani +37122010808

Lapa izstrādāta: mediacloud.lv